Eskiler

Bu gün eskilerle ilgili bir gündü. Eski seramiklerim, eskiz defterlerim, eski faturalar gibi pek çok şeyle karşılaştım bu gün. Dolayısıyla yazacak bir şey de çıktı.

Bulduğum eski seramiklerimlerinden bazıları bunlar.  Yapım yılı 1998 olmalı. Neredeyse 20 yıl geçmiş.

.

.

Yukarıda gördükleriniz benim yüksek lisans işlerim. Çanak formuyla, formun yumuşaklığı içine sert çizgiler kullanarak neler olabileceğini araştırdığım bir dönemdi. Bunlar ilk yaptığım seramikler değil elbette ama ilk profesyonel seramiklerim olarak düşünülebilir.

Bunları alıp okula getirdim. Okulda da bir arkadaşım bunları görünce şimdiki çalışmalarıma ne kadar benzediğini fark etti. Doğrudur, uzun dönem bunlarla uğraştım. Ama artık başka taraflardayım.

Yine aynı dönemden bulduğum bir kaç çalışmada şunlar:

.

Çanağın içinde bir el var.

Aşağıdakiler ise Macaristan çalışmalarım, oradaki sergimden. 2000 yılından.

.

Bulduklarım sadece bunlar değil elbette. Lise ders kitaplarımı buldum. Kitapların sayfalarının arasında birçok şey bulmanın yanısıra o dönem heavy metalci olduğum için bol bol slayer stickerları, defter kaplarımda Def Leppard, Metallica poster kaplamaları gibi şeyler buldum. O günleri hatırladım. Neler düşündüğümü, neler yaptığımı, nasıl olduğumu hatırladım. Tuhaf duygular bastı içimi.

28 Ekim 2017, Ankara

Reklamlar